Yazı

3 Boyutlu Tarama Verimliliğini Etkileyen 4 Faktör

3 Boyutlu Tarama Verimliliğini Etkileyen 4 Faktör

3D Tarama Verimliliği Nedir?

3D tarayıcı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken önemli bir unsurdur. Farklı nesneleri 3D tarayabilme hızını belirler. 3D tarayıcı verimliliğini etkileyen birkaç faktör vardır:

  • Nokta mesafesi
  • Kare hızı (FPS)
  • Görüş alanı (FoV)
  • Nesne boyutu

 

3D Tarayıcı Verimliliğini Etkileyen Faktörler

1. Nokta mesafesi

Nokta mesafesi, en yakın iki 3D nokta arasındaki mesafeyi ifade eder. Mesafe ne kadar küçükse, tarayıcı verilerinin ayrıntısı o kadar yüksek olur. Ancak nokta mesafesini ne kadar küçük ayarlarsanız, taramanın tamamlanması o kadar fazla zaman alır.

3D tarayıcılarda bu kavram genellikle “çözünürlük” ile eşanlamlıdır.

3 Boyutlu Tarama- Verimlilik_1

Nokta mesafesi, iki 3D nokta arasındaki mesafeyi ifade eder.

 

Bir nesneyi taraymadan önce, ihtiyaçlarınıza dayalı olarak uygun bir nokta mesafesi (çözünürlük) seçin.

3 Boyutlu Tarama- Verimlilik_1

FreeScan yazılımı içinde nokta mesafesini seçme.

2. Kare Hızı

Kare hızı, bit eşlemli görüntülerin ekranda sürekli olarak göründüğü frekanstır ve kare biriminde ölçülür. “Saniyedeki kare sayısı” (FPS) özelliği, kameranın bir saniyede kaç resim yakaladığını gösterir.

Kare hızı, nesnenin malzemesi ve yazılım algoritmasına bağlı olarak değişir. Kare hızı ne kadar yüksekse, tarama o kadar hızlı olur.

Yüksek bir kare hızı, güçlü bir grafik kartı, RAM ve işlemci gibi iyi bir PC yapılandırması gerektirir. 3D tarayıcınızın maksimum FPS kapasitesinden faydalanmak için önerilen yapılandırmayı karşılayan bir PC seçin.

3 Boyutlu Tarama- Verimlilik_1

60 FPS ve 24 FPS

3. Görüş alanı (FoV)

Görüş alanı (FoV), 3D tarayıcının belirli bir mesafeden veriyi yakalayabileceği görülebilir alanı ifade eder. Bu, gözlerimizin aynı anda bir sahnenin bir kısmını görebildiği gibi bir kavramdır. FoV ne kadar büyükse, aynı anda görülebilen alan o kadar büyük olur.

FoV aynı zamanda tarayıcı verimliliğini etkileyen bir faktördür. 3D tarayıcının geniş bir FoV’si olduğunda, her karede daha fazla veri yakalanabilir. Bu, resim yapmaya benzer; fırçanız ne kadar büyükse, her vuruşla kapsayabileceğiniz alan o kadar fazla olur.

3 Boyutlu Tarama- Verimlilik_1

FreeScan UE Pro, 600 x 550 mm’lik geniş bir FoV sunar.

4. Nesne boyutu

Bazı 3D tarayıcılar küçük nesneleri tarayabilmek için tasarlanmışken, diğerleri daha büyük nesneleri tarayabilmek için daha uygun olabilir. Nesne boyutuna göre optimize edilmiş bir 3D tarayıcı seçin.

Orta ve büyük nesneler için (örneğin, araba çamurlukları veya motorlar), tarayıcı verimliliğimizi etkili bir şekilde artıran taşınabilir özelliklere sahip olan FreeScan UE Pro tercih edin.

İmplant, Matkap veya takım ucu, araba parçaları gibi küçük nesneler için daha iyi ayrıntılar ve daha yüksek verimlilik için OptimScan-5M ve AutoScan Inspec‘i tercih edin.

Metroloji 3D tarayıcı verimlilik karşılaştırması

SHINING 3D’ın Metroloji Çözümleri Ne Kadar Verimlidir?

3 Boyutlu Tarama- Verimlilik_1

Yukarıdaki tabloda, metroloji sınıfı serideki her tarayıcının tarama verimliliğini görebilirsiniz.

* AutoScan Inspec tam otomatiktir, bu yüzden burada tarama hızı gösterilmez.

** Sabit tarayıcılar kare hızını göstermez ve tarama hızı sabittir. Örneğin, OptimScan-5M‘in tarama süresi tek bir fotoğraf çekme süresidir.

Fotogrametri

Değerli bir not olarak belirtmek gerekir ki FreeScan UE Pro , özellikle büyük nesneleri tararken benzersiz bir dahili özelliği olan fotogrametri sayesinde oldukça verimlidir. Fotogrametri fonksiyonunu kullanarak büyük nesneleri tarayabilir, doğruluğu sağlayabilir ve genel üretkenliği artırabilirsiniz.

3 Boyutlu Tarama- Verimlilik-22

Atölye: Bir Kum Kalıbı ve 3 Farklı FreeScan 3D Tarayıcı

Taranan nesne: Kum kalıbı (20 x 15 x 8 cm)

3D tarayıcılar: FreeScan UE, FreeScan UE Pro, FreeScan Combo

İşte işaretleyicili kum kalıbı:

3 Boyutlu Tarama- Verimlilik_1

Aşağıda, FreeScan UE Pro ile oluşturduğumuz üç 3D modelden birini görebilirsiniz.

3 Boyutlu Tarama- Verimlilik_1

140 FPS kare hızıyla FreeScan UE Pro, buradaki en verimli 3D tarayıcı oldu. 3D taramayı 4 dakikadan kısa sürede tamamlayabildik.

3 Boyutlu Tarama- Verimlilik-23

3D tarama verimliliğini vaka çalışmalarıyla keşfedelim

Gerçek durumlarda hangi tür 3D tarama verimliliğini bekleyebileceğinizi görmek için müşterilerimizden birkaç vaka çalışmasına göz atalım.

FreeScan UE: 20 dakikada taranan 5 metrelik bir çapa sistemi

3 Boyutlu Tarama- Verimlilik-24

Çapa sistemi geminin ön tarafında bulunmaktadır.

Geminin bağlama işlemi sırasında çapa önemli bir rol oynar. Çapa sistemi, çapa, çapa zinciri, çapa zinciri varili, zincir stoperi, çapa kaldırma mekanizması ve yardımcı ekipmandan oluşur. FreeScan UE  sorunsuz ve verimli bir şekilde tarar. 510 mm × 520 mm’lik bir FOV’ye ve maksimum tarama hızına sahiptir. Denizcilik müşterimiz bu 5 metrelik çapa sistemi için 20 dakikada tarama yapabildi.

3 Boyutlu Tarama- Verimlilik-25

FreeScan UE Pro: 35 dakikada 4×5 metrelik bir kalıbın taranması

Rüzgar türbini ana mili için ahşap bir kalıp, 5 metre yüksekliğinde ve 4 metre genişliğindedir.

3 Boyutlu Tarama- Verimlilik_1

Takımımız FreeScan UE Pro‘yu kullanarak milin iç ve dış boşluğunu tamamen 3D tarama yaptı. Zaman alıcı lojistik işlemlerinden dolayı (örneğin tırmanma, kablo bağlama), tüm kalıbı taramak yaklaşık 35 dakika sürdü. Fotogrametri ile birleştirildiğinde, hacimsel doğruluk 0.02 mm + 0.015 mm/m’ye kadar ulaşabilir.

FreeScan Trak: İşaretleyicisiz bir aracın tamamının taranması

3 Boyutlu Tarama- Verimlilik_1

FreeScan Trak Pro, işaretleyici kullanmadan tarama yapabildiği için taramadan önceki hazırlık süresini büyük ölçüde kısaltabilir ve çalışma verimliliğini artırabilir. Maksimum tarama hızı 1.370.000 nokta/s’ye ulaşabilir. Büyük bir nesneyi tararken çok uygun bir seçenektir.

3 Boyutlu Tarama- Verimlilik-26

AutoScan Inspec: 4 saatlik işlem süresi 4 dakikaya düşürüldü

3 Boyutlu Tarama- Verimlilik_1

AutoScan Inspec

 

3 Boyutlu Tarama- Verimlilik-27

Pervane

CNC, otomat imalatıyla uğraşan müşterilerimizden biri, pervanelerde kalite kontrolü yapmak zorunda. Ancak, CMM makinesi, böyle özel şekilli nesneleri denetlerken çok yavaş çalışıyor. Resimde görüldüğü gibi, çapı 10 cm olan bir pervaneyi denetlemek yaklaşık 4-5 saat sürüyor. Bu bekleme süresi çok uzun. AutoScan Inspec ile tespit çalışması 4 dakikaya kadar kısaltılıyor. Çok daha verimli.

OptimScan-5M Plus

Yaygın bir yanılgıdır ki sabit duran 3D tarayıcılar, taşınabilir olanlara göre yeterince esnek veya verimli değildir, ancak öyle değildir.

Yüksek hassasiyetli yapılandırılmış ışık 3D kontrol tarayıcıları, yüksek hız, yüksek verimlilik, yüksek doğruluk ve iyi tekrarlanabilirlik gibi avantajlara sahiptir, özellikle kolay hareket ettirilebilen veya karmaşık yapısal konturlara sahip ürünleri tarama veya CPK toplu kontrolü yapma gibi senaryolarda.

Örneğin, OptimScan-5M Plus ile bir otomotiv parçasının taranması. Otomatik bir döner tablayla birlikte, 3D veriler 10 dakikadan daha kısa sürede elde edilebilir.

3 Boyutlu Tarama- Verimlilik_1

3 Boyutlu Tarama- Verimlilik_1

3 Boyutlu Tarama- Verimlilik_1

Ayrıca, yüksek doğruluklu yapılandırılmış ışık 3D kontrol tarayıcısı, toplu kontrol ve otomatik rapor çıktısı için işbirlikçi robotlar veya birden fazla makine ile birleştirildiğinde inanılmaz derecede verimlidir.

3 Boyutlu Tarama- Verimlilik_1

RobotScan E0505 Robotik 3 Boyutlu Tarama

Sonuç

Bu makale aracılığıyla, orta ve büyük nesneleri tararken FreeScan serisi tarayıcıları seçmenizi önerdiğimizi sonuçlandırdık. Bunlar arasında FreeScan Combo, tarama verimliliği açısından en hızlı olanıdır.

➔ Daha büyük nesneler için:

Verimliliği maksimize etmek ve aynı zamanda hacim hatalarını azaltmak için FreeScan UE Pro‘yu öneriyoruz. Hızı takip ederken doğruluk gereksinimlerini karşılamak için dahili fotogrametriye sahiptir. FreeScan Trak Pro, işaretleyiciler olmadan tarama yapma avantajına sahiptir, bu da taramadan önce birçok hazırlık süresini azaltabilir.

➔ Küçük ve orta boyutlu nesneleri tararken:

OptimScan-5M Plus ve AutoScan Inspec‘i öneriyoruz. Avantajları yüksek doğruluk ve küçük nokta mesafesine sahip olmalarıdır.

➔ Küçük nesneleri tararken:

Tarama verimliliği son derece yüksektir. Bu arada, AutoScan Inspec tam otomatik bir tarayıcıdır ve küçük nesneleri tararken pratik ve verimlidir. OptimScan-5M‘in üç farklı menzili vardır: 100mm*75mm, 200mm*150mm ve 400mm*300mm.

Kaynak: Shining3D

3D Tarama ile Kalite Kontrol ve Tersine Mühendisliği Nasıl Öğrenirim

Mitalon müşterilerinin teknik kabiliyetini arttırılarak 3D tarama cihazının etkin bir şekilde kullanmasını sağlar ve müşterilerinin teknik destek ihtiyacında yanında olmayı garanti eder.

Tersine Mühendislik ve 3D tarama ile ilgili daha fazla bilgi için;

www.mitalon.com

info@mitalon.com

https://www.linkedin.com/company/mitalon-innovative-engineering-manufacturing-industry-and-trade-ltd-company/