Yazı

Sharebot Q ile Prototiplemede Üst Düzey Performans

Sharebot Q ile Prototiplemede Üst Düzey Performans

 

İtalya nın 3D Yazıcı alanındaki lider firması Sharebot; bireysel projelerinizden , seri üretime kadar , tasarımlarınızı gerçeğe dönüştüren 3D yazıcıları sizlere sunmaktadır. Aşağıdaki konularda 3D yazıcıların sisteme entegrasyonu doğru, hızlı ve düşük maliyetli çözümdür.

– Bireysel projeleriniz veya hobi amaçlı kullanımlarda
– Ar&Ge Ürün Geliştirme
– Seri Üretim Öncesi tasarım onayı için gerekli görsel ve fonksiyonel testler
– Hızlı Prototip Çalışmaları
– Seri üretim parça imalatı

Sharebot Q; üretim ve prototipleme, otomotiv, havacılık, tıp, mimari, eğitim ve araştırma gibi çeşitli sektörlerde kullanılır. Bu yazıcılar, hızlı üretim, prototip oluşturma, özelleştirilmiş parça üretimi ve maliyet tasarrufu gibi avantajlar sağlar. Bu tür 3D Yazıcılar, tasarımları dijital ortamda oluşturulan nesneleri gerçek birer fiziksel prototipe dönüştürme yeteneğine sahiptir.

Sharebot Q_3 boyutlu yazıcı_1Sharebot Q‘nun prototipleme sürecindeki temel kullanımı, kullanıcıların tasarımlarını bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımlarında oluşturduktan sonra, bu tasarımları Sharebot Q’ya aktararak 3D baskı yapmalarıdır. 3D baskı süreci, malzeme tabakalarının üst üste eklenmesiyle gerçekleşir ve sonuç olarak istenen nesnenin fiziksel bir prototipi elde edilir.

 

Sharebot Q_3 boyutlu yazıcı_2

Sharebot Q‘nun prototipleme için kullanılan teknolojisi genellikle Fused Deposition Modeling (FDM) veya Fused Filament Fabrication (FFF) olarak adlandırılan bir 3D baskı yöntemidir. Bu yöntemde, bir termoplastik filament (genellikle PLA veya ABS gibi) eritilir ve kontrollü bir şekilde katmanlar halinde bir platform üzerine eklenir. Bu katmanlar, tasarlanan nesnenin tabakalarını oluşturur ve istenen prototipin şeklini almasını sağlar.

Sharebot Q‘nun özellikleri ve yetenekleri, modeline ve üretici tarafından sunulan teknik özelliklere bağlı olacaktır. Bu özellikler arasında baskı hacmi (yani maksimum boyut), baskı hızı, katman kalınlığı, malzeme çeşitliliği ve kullanıcı dostu arayüz gibi faktörler yer alabilir.

 

Sharebot Q_3 boyutlu yazıcı_3

Sonuç olarak, Sharebot Q gibi 3D yazıcılar, prototipleme sürecinde kullanılan değerli araçlardır. Tasarımların fiziksel prototiplere dönüştürülmesini hızlandırır ve maliyetleri azaltır. Sharebot Q hakkında daha ayrıntılı bilgilere sahip olmak için Türkiye’ de tek temsilcisi olan biz Mitalon ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Sharebot Q Özellikleri:

Boyutlar: 800 x 640 x 1440 mm

Baskı Alanı: 400 x 300 x 300 mm

Z çözünürlük: 50 mikron

Isıtılmış baskı platformu

Filament akış sensörü

Uzaktan yönetim

 

3 Boyutlu Yazıcılarda GeneldeKullanılan Hammaddeler Hakkında Kısa bilgi;

PLA-S: PLA en çok kullanılan termoplastik bir polimerden oluşan ve biyolojik olarak parçalanabilen  3D baskı malzemesidir. Baskı sırasında malzeme de deformasyon olmaz. Pek çok farklı rengi mevcuttur, kokusuzdur, düşük sıcaklıklarda ekstrüde edilebilir.

ABS: ABSolute®, yeni geliştirilmiş yeni nesil bir ABS filamenttir. Baskı işlemi sırasında herhangi bir çözgü etkisi yoktur ve baskı plakasında geri çekilme yapmaz ABSolute®, yüksek darbe direnci ve yüksek sıcaklık arayan profesyonel kullanıcılar için mükemmel bir malzemedir.

TPURE: Elastik polimerik bir malzemedir. Farklı renkleri mevcuttur ve baskı işlemi sırasında herhangi bir koku bırakmaz.

WOOD: WOOD 3D baskı filamenti, gerçek mikronize ahşap tozu ile doldurularak modifiye edilmiş PLA ile oluşturulan bir karışımdır. AHŞAP filament , düşük sıcaklıklarda basılır ve baskı işleminden sonra zımpara işlemi sorunsuz bir şekilde yapılabilir. Gözenekli dokusu sayesinde herhangi bir astar kullanmadan baskı yapılmasını sağlar.

NAYLON CAM: Nalon-Cam, naylon ve cam elyaflarının karışımından oluşan bir malzemedir. Malzeme ile mükemmel yüzey kalitesine sahip hassas modeller üretilebilir. Yüksek direnci sayesinde ABS’nin yerine kullanılabilir. Mekanik yedek parça ve prototipleri üretmek için kullanılabilir. Naylon-Cam elastik bileşenleri nedeniyle çok esnektir ve kırılma noktasına gelmeden eğilebilir.

NAYLON-KARBON: Naylon-Karbon yüksek kaliteli bir malzemedir. naylon ve karbon elyaftan oluşur. Naylon, filamente yüksek bir direnç verirken, karbon hafiflik verir, bu da baskıyı çok kolaylaştırır. Parçanın dayanımı yüksektir, rengi opak siyah , hafif pürüzlü ve metalik görünümlüdür. Naylon-Karbon, seri üretim için idealdir.

POLİPROPİLEN: PP, düşük yoğunluklu basımı kolay genel amaçlı kullanım için uygundur . PP, optik berrak bir malzemedir. PP esnek, ve yorulma direnci kabiliyetleri nedeniyle görsel estetik parçalar için uygundur. PP, mühendislik alanında menteşeler ve geçmeli tutturma malzemeleri için de kullanılabilir. Çok çeşitli ihtiyaçlara uygun, uygun maliyetli, çok yönlü bir filamenttir.

 

www.mitalon.com

info@mitalon.com

https://www.linkedin.com/company/mitalon-innovative-engineering-manufacturing-industry-and-trade-ltd-company/