Yazı

Dökümcülük Sektöründe Dijital Dönüşümün Öncüsü: Shining 3D Freescan UE Pro ile 3D Tarama Teknolojisi

Dökümcülük Sektöründe Dijital Dönüşümün Öncüsü: Shining 3D Freescan UE Pro ile 3D Tarama Teknolojisi

Dökümcülük sektöründe 3D tarama konusunda uzman mısınız? Mitalon Shining 3D’ nin metroloji sınıfı 3 Boyutlu tarama cihazlarının Türkiye temsilcilini yaparak hem satışını gerçekleştiriyor ve aynı zamanda tarama hizmeti vererek Geomagic Control X ile 3 boyutlu kalite kontrol hizmetini ve Geomagic Design X ile tersine mühendislik, modelleme hizmeti vermektedir. Dökümcülük sektöründe en uygun cihaz metroloji sınıfından Freescan UE Pro Hızlı Tarama modu ile fark yaratıyor.

Geleneksel ölçüm araçları ve sınırlamaları

Dökümcülük sektörü, hemen hemen her sektör için temel bileşenler sağlayarak imalat için hayati öneme sahiptir. Otomotiv, havacılık, inşaat veya tüketici ürünleri endüstrisinden olsun, çoğu ürün döküm süreçlerinden geçmiştir.

Bu süreçler birçok manuel araç gerektirir. Geleneksel endüstri ölçüm yöntemlerinin her zaman çelik cetvel, şerit mikrometre, mikrometre ve dolgu takma kalemi gibi araçlarla gerçekleşmektedir.

Kalıp_3 boyutlu tarama_kalite kontrol_1

Bu geleneksel ölçüm araçlarının avantajları, kullanımının kolay olması, uygun fiyatlı olması, hemen ölçüm sonuçları sağlaması ve pillere ihtiyaç duymamasıdır.

Ancak, bu tür araçları kullanmak zaman alıcıdır ve yanlış okunması veya düzgün kullanılmaması durumunda kolayca yanlış sonuçlar üretebilir. Endüstri daha fazla hassasiyet gerektiren bir şekilde evrildikçe, bu araçlar bu daha sıkı gereksinimlere uyum sağlamada giderek başarısız olmaktadır.

Bu nedenle birçok fabrika, CMM’ler (koordinat ölçme makineleri) ve 3D lazer tarama cihazları gibi 3D ölçüm araçlarına yönelmektedir. Bu araçlar daha büyük bir hassasiyet sağlar ve manuel ölçümlerin bazı risklerini ortadan kaldırır.

Kalıp_3 boyutlu tarama_kalite kontrol_2

Yine de, CMM’ler ve  3D tarayıcılarında kendi dezavantajları vardır. İkisi de önemli bir başlangıç yatırımını temsil eder ve erişebildikleri alanı ölçebilirler. Bir CMM için bu, çerçevesine sığanı ölçebileceği anlamına gelir. Bir 3 boyutlu tarayıcı için ise iki gözün (lensin) görebildiği yerleri tarayabilir.

Endüstriyel koordinat ölçme makineleri bazı ek sınırlamalar getirir. Yüksek çalışma maliyetlerini içerirler, bunun bir kısmı cihaza uygun ortam şartlarına ihtiyaç duymalarından kaynaklanır (örneğin, düşük nem ve sıcaklık, titreşimsizlik). Ayrıca oldukça yavaşlardır ve büyük nesnelerin tam detaylı ölçümleri için çok fazla zaman alırlar. Sınırlı bölgeleri (örneğin, cebler, delikler) veya kavisli alanları ölçmede zorluk yaşarlar. Mitalon 3 boyutlu kalite kontrol ölçümlerinde her zaman çözüm ortağı üstelik geleneksel ölçüm yontemlerini kullanmadan Shining 3D nin metroloji çözümü ile…

Metroloji 3D tarayıcılar vs. CMM’ler

Yukarıdakileri göz önünde bulundurarak, dökümcülük sektöründe Shining 3D metroloji çözümü olan 3D taramanın kullanılmasının altı faydası.

 • Daha hızlı: Freescan UE Pro saniyede 1850000 nokta atarak taramayı çok hızlı bir şekilde gerçekleştirir. Hızlı tarama modu ile daha hızlı bir tarama gerçekleşir.
 • Yüksek hassasiyet: SHINING 3D FreeScan serisi gibi metroloji 3D tarayıcılar 0.02 mm’ye kadar bir hassasiyet sunabilir. Freescan UE Pro fotogrametri ile hacimsel doğrulukta 0,015mm ye kadar sağlar.
 • İyi çevresel uyumluluk: Sıcaklık, nem, ışık ve titreşimler taramaya neredeyse hiç etki etmez ve 3D tarayıcılar atölyede geniş çapta kullanılabilir.
 • Taşınabilir: Taşınabilir 3D tarayıcılar hafif ve kompakttır. Genellikle seyahat çantasıyla birlikte gelirler, bu da uçak yolculuğunda bile taşımalarını kolaylaştırır.
 • Maliyet etkin: Temassız 3D tarama ve kontrol işlemleri, sertifikalı kalite ve hassasiyet sunarken genellikle daha hızlı ve sorunsuz gerçekleştirilebilir.
 • Kullanıcı dostu: 3D tarayıcılar ve yazılımları kullanımı ve kurulumu kolaydır. Ayrıca, el tipi metroloji 3D tarayıcılar sınırlı ve dar alanlara daha kolay erişim sağlar.

Döküm ve kalıp endüstrisinde 3D tarama ana uygulamaları

Döküm ve kalıp fabrikaları 3D tarayıcıları çeşitli kullanım durumları için kullanmaktadır. Bunların çoğu üç yaygın kullanım durumu türüne gruplandırılabilir:

 • Tersine mühendislik, 3D tarama için CAD’ye ve 3D modelleme (Geomagic Design X)
 • 3D kalite kontrolü (Geomagic Control X)
 • CAE (bilgisayar destekli mühendislik) ve sanal montaj

Tersine mühendislik ve 3D kontrol en popüler uygulamalardır. Fabrikalar; köpük veya ahşap kalıplar, metal kalıplar, ham döküm parçaları, ince freze parçaları ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli malzemelerde birçok parçayı tersine mühendislik veya kontrol etmek için 3D tarayıcılar kullanır.

Kalıp_3 boyutlu tarama_kalite kontrol_3

FreeScan UE serisiyle tipik bir 3D kontrol iş akışı

Döküm ve döküm parçaları için tipik bir 3D kontrol iş akışı genellikle şöyle olur:

 1. Parçayı 3D taramak için, genellikle STL dosya formatında 3D veriler elde edin ve dışa aktarın.
 2. Taranan verileri Geomagic Control X veya Verisurf gibi 3D kontrol yazılımlarına aktarın ve hizalayın. Hizalamak için birkaç yöntem bulunmaktadır, en popüler olanları en uygun hizalama, RPS hizalama ve 3-2-1 hizalamadır.
 3. Sapma haritasını, GD&T’yi veya diğer kontrol öğelerini oluşturun ve kontrol raporunu dışa aktarın.

Döküm ve döküm endüstrisinde 3D tarama gerçek örnekleri

Shining 3D metroloji çözümü olan 3D taramanın döküm ve döküm endüstrisinde nasıl kullanılabileceğine daha net bir bakış kazandıracak birkaç gerçek örnek verildi.

Kayıp köpük kalıbı: 3D ilk ürün kontrolü

Kayıp köpük dökümde, genleştirilmiş polistiren (EPS) malzemeden yapılan kalıp, bir kalıp oluşturmak için kaplanır. Metal eritilip kalıba döküldüğünde, kalıp içinde hassas bir metal döküm bırakarak kalıp buharlaştırılır veya yanar.

Kalip 3 boyutlu tarama kalite kontrol 4

Ancak döküm öncesi köpük kalıbının sapmasını ölçmek ve CAD modeli ile karşılaştırmak önemlidir. Bu adım “3D ilk ürün kontrolü” olarak adlandırılır. Bu kullanım durumunda, müşteri, Shining 3D FreeScan UE Pro 3D tarayıcıyı hızlıca kalıbı 3D taramak için yerinde kullandı. Sonuçlar son derece doğru ve inanılmaz bir detay seviyesi sundu.

Ahşap kalıp: Hızlı üretim kontrolü

Döküm ve döküm endüstrisinde ahşap kalıplar yaygın olarak kullanılır. Bunlar genellikle ince freze ile işlenir ve üretim sürecinde birçok kez kullanılır. Her kullanımdan sonra kalıp yıpranır ve doğruluk kaybedebilir.

Kalıp_3 boyutlu tarama_kalite kontrol_5

3D tarama ile kalıp hızla kontrol edilebilir ve her bir kullanım öncesi veya sonrasında sapmalar tespit edilebilir. Bu, üretim sürecinin istikrarlı kalmasını sağlar ve kalıp kullanım ömrünü optimize eder.

Yukarıda gösterilen bir rüzgar türbininin ana şaftının ahşap kalıbını göstermektedir. Boyu 5 metre, genişliği ise 4 metredir. Ekstra büyük boyutu nedeniyle, ahşap kalıp ekseni gövdesi üretim sürecinde kolayca kayabilir.

Eksenin kayıp olup olmadığını ve ne ölçüde olduğunu belirlemek için ekip, FreeScan UE Pro ile tam bir inceleme yapmaya karar verdi. Bu metroloji 3D tarayıcı, büyük nesneleri dijitalleştirirken tutarlı ve güvenilir veriler sağlamak için yerleşik fotogrametri özelliğine sahiptir.

Ekip, tırmanma ve kabloları hariç tutarak, tüm 4×5 metrelik kalıbı yaklaşık 35 dakikada 3D tarayabildi.

CNC programlama doğrulama

Aşağıdaki resimdeki kalıp, bir CNC freze makinesiyle üretildi:

Kalıp_3 boyutlu tarama_kalite kontrol_6

Parçanın doğru şekilde işlenip işlenmediğinden emin olmak ve parçayı seri üretim öncesinde kontrol etmek en iyisidir. Burada, 3D taramayı orijinal CAD tasarımıyla karşılaştırarak ekip, hataları (örneğin referans deliği konum sapması) kolayca tespit edebilir ve CNC programlamayı düzeltebilir. Bu işlemi Geomagic Control X ile çok hızlı bir şeklide yapabilirsiniz.

Diğer yaygın kullanım durumları

Sanal montaj ve duvar kalınlığı kontrolü

Sanal montaj, aynı ürünün farklı parçalarını 3 boyutlu ve ekran üzerinde bir araya getirme işlemidir. Amaç, nihai montajı simüle etmek ve her parçanın diğerleriyle iyi bir şekilde uyumlu olduğunu doğrulamaktır. Parçalar iyi uyumlu olsa bile, sanal montaj mühendislerin ve tasarımcıların ürünlerini daha da optimize etmelerini sağlayabilir.

Bu yöntem, dahili sanal montaj seçeneklerine sahip Freescan UE Pro ve uygun Geomagic Control X ile kolayca gerçekleştirilebilir. Doğru uyum için incelenebilecek ana özelliklerden biri duvar kalınlığıdır.

Duvar kalınlığıyla kastettiğimiz, döküm duvarlarının kalınlığıdır. Bu, nihai döküm sürecini başlatmadan önce incelenebilecek kritik bir boyut kontrol öğesidir.

Kalıp_3 boyutlu tarama_kalite kontrol_7

Bakım ve tersine mühendislik

SHINING 3D tarayıcılar, farklı parça ve bileşenlerin doğru 3D dijital dosyalarını oluşturabilir. Tersine mühendislik ve tasarım optimizasyonu için kullanışlı olmasının yanı sıra, bu “dijital ikizler” gelecekteki bakım için arşivlenebilir. Örneğin, jig ve aparat tasarımında bu çok popüler bir iş akışı ve uygulamadır.

Sonuç

Döküm ve kalıpçılık sektöründe 3D taramanın faydalarını ve uygulamalarını açıkladık. Geleneksel ölçüm araçlarının sınırlamalarını ve CMM’ler ve 3D tarama gibi alternatif seçenekleri vurguladı. Bu sınırlamaların üstesinden gelmek için FreeScan UE Pro gibi metroloji 3D tarayıcılar tanıtıldı; daha hızlı, yüksek doğruluk, taşınabilirlik ve maliyet etkinliğini sizlerle paylaşıldı.

Döküm ve kalıpçılık sektöründe 3D taramanın başlıca uygulamaları, tersine mühendislik, 3D kalite kontrol ve sanal montajı içerir. Gerçek örnekler, ilk ürün kontrol, kalıp üretim anında kontrol ve CNC programlama doğrulaması gibi görevlerde kullanımını göstermektedir.

Sonuç olarak, döküm ve kalıpçılık sektöründe hassasiyet ve verimlilik açısından 3D taramanın avantajlarını vurgulamaktadır. Döküm ve kalıp uygulamaları için doğru ve güvenilir bir çözüm olarak 3 Boyutlu tarama cihazı olarak FreeScan UE Pro, Tersine mühendislik modelleme gibi uygulamada Geomagic Design X, 3 boyutlu kalite kontrol için Geomagic Control X önerilmektedir.

Döküm veya kalıp işinize 3D taramayı uygulamayı mı düşünüyorsunuz? Yardım için Mitalon’a ulaşmaktan çekinmeyin.

Mitalon her zaman çözüm ortağınız.

Kaynak: Shining 3D

3D Tarama ile Kalite Kontrol ve Tersine Mühendisliği Nasıl Öğrenirim

Mitalon müşterilerinin teknik kabiliyetini arttırılarak 3D tarama cihazının etkin bir şekilde kullanmasını sağlar ve müşterilerinin teknik destek ihtiyacında yanında olmayı garanti eder.

Tersine Mühendislik ve 3D tarama ile ilgili daha fazla bilgi için;

www.mitalon.com

info@mitalon.com

https://www.linkedin.com/company/mitalon-innovative-engineering-manufacturing-industry-and-trade-ltd-company/