Yazı

SHINING 3D FreeScan Serisi ile Robotik Yol Planlaması için 3 Boyutlu Tarama

Onlarca yıldır gündemde olan Endüstriyel otomasyon  teknolojisine günümüzde firmalar her zamankinden daha fazla önem veriyor nedeni ise üretim süreçlerindeki maliyeti azaltmak ve kaliteyi arttırmak için endüstriyel otomasyon sistemleri pek çok şirket tarafından tercih edilmeye başlandı.

Bu blogumuzda yer verdiğimiz SHINING 3D müşterimiz döküm üretimi yapmaktadır ve tesisinde bulunan kaynak işlemlerinin çoğunu endüstriyel robotlar gerçekleştirmektedir. Döküm sonrası kusurları gidermek için uyguladıkları taşlama proseslerinde de otomasyon sistemine geçiş yaptılar.

Döküm üretim sürecinde, döküm sonrası çapak , kum kalıntısı , sert ve çilli yüzeyler gibi kusurlar oluşabilir. Bu yüzey kusurlarını gidermek amacıyla taşlama prosesi gereklidir.

Shining 3D Freescan UE Pro ile Dokum 3 Boyutlu Tarama

Dokum Taslama Prosesinden bir örnek

 

Orta ila büyük boyutlu dökümleri taşlama prosesinde müşterimiz zamandan tasarruf etmek ve kaliteyi arttırmak için endüstriyel bir taşlama yatırımı yaptı.

Robotik yol planlaması için ilk etapta CAD çizimleriyle uyumlu olarak bu rotalar oluşturuldu,  her parçanın boyutları , şekilleri ve üzerindeki kusurlu bölgeler farklılık gösterdiğinden oluşturulan robotik yolda bazı problemler yaşadılar ayrıca gerekli optimizasyonu net bir şekilde yapamadılar.

Şirket, robotik yol planlama sürecini hızlandırmak için parça boyutlarını ve geometrilerini yakalamak için daha verimli bir yola ihtiyaç duyuyordu.

Bu operasyonda verimlilik ve kaliteyi arttırmak için iş akışlarına yüksek hassasiyetli Shining3D Freescan UE Pro , 3 Boyutlu Tarama cihazını dahil ettiler.

Robotik Yol Planlaması için 3 Boyutlu Tarama

FreeScan UE Pro’nun sahadaki gücüyle , operatörler her dökümü eksiksiz ve yüksek hassasiyetli 3 Boyutlu verilerini elde ettiler , Elde ettikleri STL 3 Boyutlu tarama datası üzerinde robot yolu planlaması yaparak bunları hızlı bir şekilde kullandıkları CAM yazılımına aktardılar.

Ayrıca 3 Boyutlu tarama verilerini dökümün orijinal tasarım dosyasıyla da karşılaştırarak 3 Boyutlu Kalite Ölçümü de yaptılar.

Dokum 3D Tarama STL Data 2

Döküm 3D Tarama – STL Tarama Verisi

 

Elde edilen 3 boyutlu tarama verisi sayesinde döküm boyutlarını 3boyutlu CAD dataları ile kıyaslayarak üretim resmini kontrol ettiler ve ölçüm raporlarını oluşturdular , STL tarama verisi ile robotik yol da doğru yol planlaması elde ettiler. Örneğin, robotun kusursuz yüzeyi elde etmek için uygulaması gereken taşlama

kalınlığını tarama verisi üzerinden belirlediler. Doöküm geometrisini elde ettikleri için , taşlama kafasının parçaya uzaklığını optimize ederek süre ve maliyet kazancı elde ettiler.

Dokum 3D Tarama Robot Yazilim STL Data 4

Robot CAM Yazılımında 3 Boyutlu Tarama verisi kullanma

 

Firma yetkilileri , Shining 3D’nin yüksek hassasiyetli Freescan Ue Pro 3 boyutlu tarama teknolojisini entegre etmek, otomatik taşlama çözümlerinin başarısında önemli bir rol oynuyor. “Robotik yol planlama aşamasında, 3 boyutlu tarama, kalite, verimlilik ve bunlar sonucunda müşteri memnuniyeti ve maliyet kazancı sağladıklarını bildirdiler.

Kaynak: Shining 3D

Neden SHINING 3D’nin FreeScan UE Pro‘sunu Seçmelisiniz?

FreeScan UE Pro, yüksek hassasiyeti, verimliliği , taşınabilirliği ve kullanım kolaylığı ile iyi bir seçimdir:

  • Hassasiyet: 0,02 mm hassasiyet ve kararlı tekrarlanabilirlik ile CAM yazılımında robotik yolları oluşturabilir ve optimasyon saparak daha az sürede operasyonu tamamlayabilirsiniz.
  • Verimlilik: FreeScan UE Pro, saniyede 1.8 milyon noktaya kadar etkileyici bir tarama hızına ulaşabilir. 1 metre uzunluğundaki bir döküm için bu, yalnızca 5 dakikalık tarama anlamına gelir.
  • Taşınabilirlik: Freescan UE Pro hafiftir , elde rahatlıkla taşınabilir ve üretim hattında kolaylıkla kullanılabilir.
Dokum 3D Tarama 4

Freescan UE Pro ile 3 Boyutlu Tarama

 

Robotik yol planlaması için Freescan UE Pro 3 boyutlu taramayı kullanmak, müşterimizin döküm taşlama işlemlerinde verimlilik ve kalite artışına sebep oldu. Ekip, FreeScan UE Pro ile her dökümü dakikalar içinde 3 Boyutlu tarayarak kesin veriler elde ettiler.

Bu 3 boyutlu tarama verilerini yol planlama yazılımına aktararak  , daha kaliteli sonuçları daha az sürede elde etmek için CAM yollarını optimize ettiler.

Robotik yol planlama iş akışınızı 3 boyutlu tarama teknolojisi ile yükseltmeye hazır mısınız? SHINING 3D FreeScan Serisinin gereksinimlerinizi nasıl karşılayabileceğini görmek için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

3 Boyutlu Tarama ile Kalite Kontrol ve Tersine Mühendisliği Nasıl Öğrenirim

Mitalon müşterilerinin teknik kabiliyetini arttırılarak 3D tarama cihazının etkin bir şekilde kullanmasını sağlar ve müşterilerinin teknik destek ihtiyacında yanında olmayı garanti eder.

Tersine Mühendislik ve 3D tarama ile ilgili daha fazla bilgi için;

www.mitalon.com

info@mitalon.com