İLERİ TEKNOLOJİ YAPISAL ENDÜSTRİYEL SERAMİK PARÇALAR

Mitalon, 20 yıllık Arge, Tasarım ve Üretim tecrübesi ile ileri teknoloji endüstriyel seramik malzemeden üretilen parça ve ekipman konularında sizlere tasarım sürecinden seri imalata kadar destek olmaktadır.

Teknik Seramikler; sertlik, tokluk, aşınma direnci, ısı iletkenliğine ve termal özelliklere sahip yüksek mukavemetli seramik malzemelerdir. Tane Boyu 0,1 mm altında hammadeden üretilir.

Kullanım Yerine ve Özelliklerine Göre Aşağıda Görülen Tipler için mühendislik ve üretim desteği vermekteyiz.

1. YÜKSEK PERFORMANSLI YAPISAL SERAMİKLER

  • Yüksek dayanımlı,
  • Aşınma direnci yüksek
  • Eğilme ve sıkışma yüklerine maruz kalan Mekanik Dayanımı Yüksek

fonksiyonel seramiklerdir. Yüksek performanslı yapısal seramikler, havacılık ve savunma, tekstil, enerji, otomotiv gibi bir çok alanda kullanılmaktadır.

2.ELEKTRİK,KESİCİ VE MEDİKAL ALANDA KULLANILAN YAPISAL SERAMİKLER

 • Elektrik Seramikleri ; Yalıtkanlık ve mekanik dayanımı yüksek istenen alanlar
 • Kesici Seramikler, Torna, sondaj ekipmanları, delme, özel kesim işlemleri ve harfiyat makinalarında kullanılmaktadır.
 • Medikal Seramikler; Tıbbi uygulamalarda , insan vücudu içinde kullanılmaktadır. Kemik implantlar, diş veya diğer sert doku implantları, kalça protezi gibi kullanım alanları mevcuttur.

Bu alanlarda kullanılan parça / ekipman taleplerinizi projelendiriyoruz, malzeme analizi, 2 ve 3 boyutlu modellemeleri tamamlayıp, prototip imalat fazına geçerek numune parça üretimi yapıyoruz, üretilen numuneler üzerinde gerekli test ve doğrulamaları yaparak gerekli mekanik ve yapısal özelliklere uygun seramik parça üreterek seri imalat fazına geçiyoruz.

MİTALON YAPISAL ENDÜSTRİYEL SERAMİK ÜRETİM PROSESİ

İleri Teknoloji Süreci

ÜRETİM YÖNTEMLERİ

SERAMİK ENJEKSİYON KALIPLAMA
(CERAMIC INJECTION MOULDING – CIM)
Gelişmiş bir üretim teknolojisi olan Seramik Enjeksiyon Kalıplama (CIM) yöntemini kullanarak , Tasarım ve imalat uzmanlığımız ile birlikte, ileri teknoloji yapısal seramik parçalarızın geliştirilmesini; tasarımdan, seri imalat üretime kadar desteklemekteyiz.

Bu üretim yöntemi ile kompleks şekilli teknik seramik parçaların düşük ve yüksek hacimli siparişleri için uygun maliyetli çözümler sunmaktayız.

Güçlü mühendislik altyapımızı kullanarak kompleks geometrili seramik parçaların, fonksiyonellik ve kalitesinden ödün vermeden operasyon ve işcilik giderlerini optimize ederek maliyetlerini düşürmekteyiz.

Seramik enjeksion kalıplama yöntemi ile birlikte malzeme bilgimiz ve uzmanlığımızla, gelişmiş ileri teknoloji seramik çözümlerinizi seçmenizde, tasarlama ve işleme süreçlerinde müşterilerimize destek vermekteyiz.

İleri Teknoloji Seramiklerin sağladığı üst düzey tüm özelliklerden minumum maliyet ile maksimum fayda sağlamanıza yardımcı olmaktayız.

SERAMİK ENJEKSİYON KALIPLAMA YÖNTEMİ İLE İMALATIN AVANTAJLARI

 • Kompleks geometrili parçaların üretimine olanak sağlar.
 • Düşük Üretim Maliyeti
 • Ürün performansını iyileştirmek ve verimliliği arttırmak
 • Yüksek hacimli üretimler
 • Parça geometrisinde minumum değişkenlik
 • Hassas yüzey kalitesi
 • Dar toleranslar (gerekli kritik ölçülerde)

UYGULAMALAR

Seramik Enjeksiyon Kalıplama yöntemi , özellikle karmaşık ve kompleks geometrili parçaları minumum maliyet ile üretilmesini mümkün kılar. Bu yöntem ile medikal, otomotiv, havacılık ve savunma, tekstil ,enerji ve benzer sektörlerde kullanılmak üzere yüksek mukavemetli yapısal seramik parçaların imalatları kaliteden ödün vermeden yapılmaktadır.

SERAMİK ENJEKSİYON KALIPLAMA SÜRECİ
CERAMIC INJECTION MOULDING PROCESS(CIM)

İleri Teknoloji Kalıplama Süreci

Seramik malzemelerin enjeksiyon kalıplama yöntemiyle üretimi aşağıdaki basamaklardan oluşur,

1. Seramik tozla , uygun bağlayıcılar ve katkılar ilave edilerek enjeksiyona uygun karışım karıştırıcı içerisinde elde edilir.

2. Karışım enjeksiyon’a aktarılarak içerisinde bir vidanın dönme hareketi ile uygulanan pnömatik bir kuvvet ile istenilen parçanın şekline sahip kalıba yerleştirilir.

3. Parça kalıptan çıkartılır ve bir fırın içerisinde termal veya kimyasal olarak bağlayıcı parça üzerinden uzaklaştırılır.

4. Arındırma işleminin ardından sinterleme işlemine geçilir. Bu aşamada sıcaklık ile seramik parçacıkları bir araya gelir ve katı bir parça haline gelir. bu aşamada yoğun bir seramik bileşen elde edilir ve seramik parçaya mekanik ve yapısal özellikler kazandırılır.

Müşteri talebi üzerine, parçalara parlatma, kumlama ve cnc işleme gibi ek işlemler yapılabilir.

Fiyat teklifi ve Demo Talepleri için bize ulaşabilirsiniz.