Yazı

Gemicilik Sektöründe 3 Boyutlu Tarama

Gemicilik Sektöründe 3 Boyutlu Tarama

FREESCAN UE İLE GEMİ BAKIMI

Dahili bileşenlerin onarımı, gemi bakımında zorlu bir projedir. Genellikle özel olarak geliştirilen ekipmanın ve parça özelliklerinin büyük boyutu nedeniyle, gerekli iş parçalarının hızlı bir şekilde kopyalanması ve bakım sürecinin hızlandırılması, endüstrinin düzenli olarak karşılaştığı bir sorun olmuştur.

Rıhtım su pompası örneğini alarak, bu zorluğun 3D dijital teknoloji aracılığıyla nasıl hassas ve verimli bir şekilde karşılanabileceğini keşfedelim

FreeScan UE , Shining 3D

FreeScan UE ile Gemi Bakımı

Onarım ihtiyacı olan dock su pompası: Bakım görevinin ana kısmı, orijinal parçanın tam bir kopyasını oluşturmaktır.

Geleneksel gemi parçaları bakımı yöntemleri

1)İletkenlik gereksinimi yüksek olduğundan dok su pompası büyüktür ve kavisli bir yapıya sahiptir. Geleneksel bir yaklaşım, pompanın manuel ölçümünü ve ölçüm sonuçlarına dayalı dijital modellemeyi içerir. İş yükü sadece çok büyük değil, aynı zamanda dijital kopya tam olarak kopyalanamıyor.

2) Diğer bir yaygın yöntem, iki boyutlu fotoğraflar çekmek ve bunları dijital olarak parçaları modellemek için temel olarak kullanmaktır. Bu yöntem de hatalara açıktır ve kesin ve güvenilir bir dijital kopyanın oluşturulmasını garanti etmez.

3D Metrology ile ölçüm yapan gemi parçaları

FreeScan UE gibi yüksek hassasiyetli bir lazer 3D tarayıcı, dok su pompasını hızla taramaya ve nesnenin gerçek bir dijital kopyasını oluşturmaya yardımcı olabilir. Pompanın nispeten düzenli şekli sayesinde, veri toplama süreci hızlı ve kolaydır ve eksiksiz bir CAD modeli yüksek doğrulukla hızla tersine çevrilebilir.

3D tarama: 20 dakika

3D Modelleme : 1 saat

Bir buçuk saat içinde eksiksiz ve doğru CAD model verileri elde edilebilir.

Tersine Mühendislik

Geomagic DesignX ile Tersine Mühendislik

Tersine tasarım sürecinin tamamlanmasından sonra verilerin ekran görüntüsü

FreeScan UE ile 3D tarama, güvenilir inceleme sonuçları elde etmek ve genel çalışma sürecini hızlandırmak için havuz suyu pompasının 3D verilerinin nispeten kısa sürede taranmasına ve incelenmesine yardımcı oldu.

Günümüzün dijital yüksek hızlı geliştirme süreçlerinde, bileşenlerin onarımı ve denetimi için eksiksiz 3D verilere erişim çok önemlidir. Bu verilere sahip olmak, etkili bir dijital üretim iş akışının anahtarıdır.

Bu iş akışı için FreeScan UE’ nin temel avantajları şunları içerir:

  1. Yüksek hassasiyet

0,02 mm’lik ölçüm düzeyinde doğruluk, ters tasarım ve inceleme için doğru veriler elde etmek için tekrarlanabilir doğruluk ve kararlılık.

  1. Küçük ve esnek

Endüstriyel bileşenlerin yapısı genellikle çok karmaşıktır. FreeScan UE yalnızca 750 g ağırlığındadır, iş parçasının içinde serbestçe döndürülebilir ve eksiksiz nesne verilerini hızlı bir şekilde elde etmek için yeterince hafiftir.

3. Hızlı tarama

FreeScan UE’nin geniş görüş alanı ve saniyede 1.02 milyon nokta tarama hızı, inanılmaz hızlı bir 3D veri alımını güçlendirir.

FreeScan’in tarama hassasiyetini görmek ve yakından tanımak için Mitalon’la iletişime geçebilirsiniz.