Yazı

Dökümcülük Sektöründe 3 Boyutlu Tarama

Dökümcülük Sektöründe 3 Boyutlu Tarama

FREESCAN UE İLE DÖKÜM PARÇA ÖLÇÜMÜ KOLAYLAŞTI

Mavi Lazer Metroloji 3D Tarama ile Kompleks Döküm Parçalarının Detaylı Ölçüm Raporlarının Alınması

Son derece hassas ve güvenilir parça denetimi, endüstriyel ve imalat sektöründe ürün kalitesi ve güvenilirliği için çok önemlidir. Dijitalleşme sürecinde, metroloji 3D tarama teknolojisi, iş akışlarını kolaylaştırırken aynı zamanda önemli ölçüde kısaltarak mükemmel bir araç olduğunu kanıtlıyor. Metroloji 3D tarayıcılarının artan satın alınabilirliği ve paha biçilemezliği ile 3D tarama ile diğer ölçüm teknolojileri arasındaki boşluk kapanıyor.

Verimli ve yüksek kaliteli metroloji 3D tarayıcılar giderek daha erişilebilir hale gelmesine rağmen, cihazların öğrenme eğrisi genellikle yüksektir, yazılımın çalıştırılması karmaşıktır ve tarayıcının etkin yakalama hareketi, kullanıcının ilk alışması gereken bir görevdir. Döküm parçalarının incelenmesine ilişkin bu gerçek müşteri vakası, endüstriyel parçaların nasıl kolaylıkla kontrol edilebileceğini ortaya koymaktadır.

Dökümcülük Sektöründe 3 Boyutlu Tarama

Geomagic Control X ile 3Boyutlu Ölçüm Raporu

Resim 1: Ölçüm Raporu

Bu inceleme raporu, her köşede ve her açıdan tonlarca bilgi içerir. Tabii ki, böyle karmaşık bir parça, ürün kararlılığını ve güvenliğini sağlamak için ayrıntılı bilgi çıktısı gerektirir. Bu kadar detaylı bir rapor nasıl elde edilebilir? Hızlı, verimli ve zahmetsiz döküm parçaları inceleme yolculuğuna başlayalım.

Zorlu Uygulamalar için Yüksek Kaliteli Döküm Parçaları

Çoğu zaman, bir grup döküm parçası fabrikaya sevk edildiğinde, müşteriler, parçaları şirket içinde işlemeden önce ayrıntılı bir inceleme raporu ister.

Freescan UE , Shining3D , 3 Boyutlu Tarama Hizmeti

3 Boyutlu Tarama

Resim 2: Fabrikada döküm parçaları

Bu özel durumda, ilgilenilen ürün bazı karmaşık özelliklere sahiptir. Döküm şekli düzensizdir ve birkaç kavisli yüzeye sahiptir, bu da manuel ölçüm için bir zorluk teşkil eder. Bu durumda ölçüm için bir CMM uygulamasının önündeki engeller, büyük iş hacmi ve bir CMM ile kolayca meydana gelebilecek cihazın hasar görme tehlikesidir. Ancak en önemlisi, dökümün iç boşluğunun da tam olarak ölçülmesi gerekir.

Tüm faktörler göz önüne alındığında, dökümü incelemek için temassız yüksek hassasiyetli bir 3D tarayıcı kullanmak ideal çözümdü.

Döküm Parçalarının Kalite Kontrolü için 3D Tarama ve Ölçüm

Döküm Parçanın 3D Taraması

Dökümcülük Sektöründe 3 Boyutlu Tarama

Freescan UE ile Döküm Parçaların 3 Boyutlu Taraması

Resim 2: Döküm gövdesinin 3 boyutlu verisinin oluşturulması

Dökümcülük Sektöründe 3 Boyutlu Tarama

STL Data (3 Boyutlu Tarama Prosesinden Elde Edilen Nokta Bulutu)

Resim 3: FreeScan UE tarafından elde edilen döküm parçanın STL datası

Sürecin ilk adımında, parçanın dış şeklini elde etmek için dökümün tüm gövdesi tarandı. Döküm ağır ve taşınması zor olduğu için, 750g ağırlıklı FreeScan UE, hafif özelliklerini tam olarak sunarak, operatörün parçanın etrafında esnek bir şekilde hareket etmesine ve tam 3D verileri elde etmek için farklı açılardan tarama yapmasına olanak tanıdı.

İç Boşluğu Tarama

Dokum Parcanin Kesilmesi

Resim 4: Döküm parçanın kesilmesi

Ic bosluk tarama verileri

Döküm Parça Tarama

Resim 5: İç boşluk tarama verileri

Döküm parçasının iç boşluğunu incelemek, parçanın iç yapısının verilerini elde edebilmek için dökümü kesmek ve dilimlemek gerekir. Tüm parçaların birbirine sorunsuz bir şekilde dikilmesini sağlayan yazılımın kapasitesi sayesinde eksiksiz ve hatasız veriler elde edilebilir.

Not:

Demir döküm parçalar, kalıplama işlemi sırasındaki sıcaklık değişimlerinden dolayı büzülmelerden etkilenebilir. Özellikle iç boşlukta zayıf kontrol, düzensiz duvar kalınlığına yol açabilir ve ürün performansını etkileyebilir. Bu öngörülemeyen değişken, bir 3D tarayıcı ile düzenli olarak iç boşluk ölçümü yapılarak etkin bir şekilde önlenebilir.

Döküm Parçanın Ölçüm Raporu

Elde edilen veriler, inceleme için Geomagic Control X’e aktarılır. FreeScan UE ile doğrudan bağlantılı bir inceleme yazılımının kullanılması, bir dizi gerekli raporun doğrudan çıktısını sağlar; bu durumda işleme toleransı raporu, görünüm ve iç boşluk raporu ile boyut raporu. Toplam 46 nokta ölçüldü ve detaylı sonuçlar alındı.

Olcum raporu 1

Resim 6: Ölçüm raporu

Olcum raporu 2

Ölçüm Raporu

Resim 7: Ölçüm raporu

Temassız, yüksek hassasiyetli, verimli ölçüm araçları, ayrıntılı ve doğru inceleme sonuçları elde etmenin anahtarıdır. FreeScan UE, çok çeşitli ortam ayarlarında esnek bir şekilde çalıştırılabilir, geniş formatlı tarama ve dökümlerin yüksek kaliteli 3D verilerine hızlı erişim sağlayarak ayrıntılı inceleme raporlarının çıktısı için güçlü destek sağlar.

SHINING 3D, tersine mühendislik ve inceleme için son derece hassas 3D tarama verilerini endüstriyel ve fabrika ortamlarında çalışan işletmeler ve bireyler için erişilebilir ve kullanımı kolay hale getirmek için FreeScan UE’yi geliştirdi.

3D tarama ve ürünlerimizin kalıp endüstrisinde nasıl uygulamaya geçtiği hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz ahmet.unes@mitalon.com adresine bir eposta atmanız yeterli.

Kaynak: SHINING 3D