Yazı

3 Boyutlu Tarama Hakkında Tüm Bilinmeyenler

3 Boyutlu Tarama

3 Boyutlu Tarama Cihazı, kamera ve lazer ışınlarıyla gördüğü fiziki yüzeyi lazer noktaları ile 3 boyutlu düzleme aktaran ve cismin 3 boyutlu görüntüsünü bilgisayara aktaran cihazdır.

Peki amacı nedir?

Teknolojinin gelişimiyle birlikte bir çok alanda yenilikler olduğu gibi ürün geliştirme ve üretim teknolojilerinde de yeni bir teknoloji olan 3 boyutlu tarama teknolojisi geliştirilmiştir. Lazer kullanılarak mesafe ölçümü bir süredir yapılıyordu. Şimdi ise lazer ışınları ile mesafe tahmini yapar gibi katı bir cismin yüzey uzaklıklarına göre bilgisayarda görüntüsü oluşturuluyor. Şekille anlatmak gerekirse;

3 Boyutlu Tarama

3D Tarayıcı – FreeScan UE

 

Lazer ışınlarının değdiği yerler aracılığıyla cihaz uzay boşluğunda cismi konumlandırmaktadır. Cismin her yüzeyine değdirilen lazer ışınları ise nesnenin birebir ölçüsünde nokta bulutu modelini çıkarmaktadır. Neden nokta bulutu dediğimize gelirsek; lazer ışınları her dokunduğu yeri nokta olarak algılamaktadır. Bilgisayara aktarılan görüntü çok yakından incelendiğinden aslında milyonlarca noktadan oluşan bir görüntü olduğunu anlayabiliriz.

İşte lazerle oluşturulan bu noktalar dolayısıyla tarama cihazlarının derecelendirildiği bir kıstas saniyede atılan nokta sayısı. Ne kadar çok nokta o kadar hızlı sonuç. Örneğin, yukarıdaki şekilde görmüş olduğunuz FreeScan UE7 modeli 650.000 nokta atabiliyor ancak daha hızlı olan UE11 versiyonu 1.000.000 nokta atabiliyor. Daha fazla nokta atması içinse çalışmalar sürüyor.

Peki bu lazer ışınlarının ölçümde hata yapabilir mi? Her cihazda olduğu gibi 3 boyutlu tarama cihazlarında da tolerans (sapma payı) vardır. Bu % veya mm cinsinden ifade edilir. Yine şekildeki cihazımızdan örneklendirelim. FreeScan UE7 %2 toleransa sahiptir. Yani 100mm alanda 2mm hata payı vardır ve çoğu üretim cihazı %20 ile çalışır. Başka bir yazımızda anlatacağımız Optik Tarayıcılar ise 1000mm de 5mm hata payına sahiptir. Model çıkarma ve ürün geliştirmede daha iyi performans sağlayan bu cihazlar, fiziki olarak var olan neredeyse her şeyi tarayabilmektedir.

Şimdilik elle tutarak taradığımız bu cihazlar yakın gelecekte gözlük seviyesine kadar küçülecek ve sadece bakarak taramayı mümkün kılacaktır.

3D tarama ve cihaz satışı hizmeti veren Mitalon’u dilediğiniz zaman ziyaret edebilir veya sosyal medya kanallarımızdan bilgi alabilirsin.

Teknoloji dolu bir yeni yıl dileriz.