Yazı

3 Boyutlu Tarama ve Tersine Mühendislikte Shining 3D ile Geomagic Design X Uyumu

3 Boyutlu Tarama ve Tersine Mühendislikte Shining 3D ile Geomagic Design X Uyumu

Günümüzde tersine mühendislik, tipik bir tasarım iş akışının ters yönünü alarak fiziksel bir nesnenin geometrisini dijital bir 3 Boyutlu modele dönüştürme süreciyle daha yaygın bir şekilde ilişkilendiriliyor. Ancak bu “modern” türden tersine mühendislik SHINING3D tarama gibi yeni teknolojilerle çok kolaydır.

3 Boyutlu taramadan önce, geleneksel tersine mühendislik son derece zaman alıcı, manuel görevler ve pergel gibi araçlar içeriyordu. Bu durum, günümüz pazarındaki parça ve ürünlerin yüksek kalite standartları ve söz konusu toplam maliyetler göz önüne alındığında, tersine mühendislik uygulamalarının kapsamını ciddi şekilde kısıtladı.

Shining 3D tarama, en karmaşık parçaların bile geometrisini olağanüstü hızlı ve hassas bir şekilde verimli bir şekilde tarayabilir.

İyi bir tersine mühendislik nasıl yapılır?

Tersine mühendislikte 3 Boyutlu taramanın merkezi rolünü olduğunu açıkça göstermektedir. 3 Boyutlu taramayla yakalanan verilerin etkinliğinin ve doğruluğunun, başarılı bir tersine mühendislik süreci için çok önemli olması şaşırtıcı değildir.

Ancak veriyi işlemek ve 3 Boyutlu modellerle çalışmak için kullanılan yazılım araçları da tersine mühendislikte istenen sonuçlara ulaşmak için gereklidir.

İyi veri ve yeterli yazılımın önemini anlamak için 3 Boyutlu tarama ile tersine mühendisliğin ana aşamalarını gözden geçirelim.

1.Veri toplama

Herhangi bir tersine mühendislik sürecindeki ilk adım, veri toplamadır. Yöntemden bağımsız olarak, uygun planlama ve hazırlık, iyi ve kötü veriler arasındaki farkı yaratabilir.

3 boyutlu tarama ile bu, uygun konfigürasyon (el tipi veya sabit) ve döner tablalar, fikstürler ve kalibrasyon panelleri gibi aksesuarlar dahil olmak üzere iş için doğru cihazın seçilmesini içerir. Cihazın doğru kalibrasyonu, kaliteli veriler elde etmek için de hayati öneme sahiptir.

Shining3D 3 Boyutlu Tarama - Freescan UE

Freescan UE Pro Kalibrasyon

 

Dijitalleştirilecek bölgeler veya parçalar genellikle bir çeşit hazırlık gerektirir. İyi bir temizliğin yanı sıra, Shining 3D nin bazı tarama cihazları, yansıtıcı yüzeyler üzerinde işaretleyicilerin ve hatta özel spray’lerin kullanılmasını da gerektirir.

Dijitalleştirme işlemine başlamadan önce ortam koşullarını da göz önünde bulundurmak gerekir. Verilerdeki paraziti azaltmak için kontrollü bir ortam (örn. doğrudan güneş ışığı almayan iç mekân, temiz bir masa üstü, …) her zaman tercih edilir, ancak bu her zaman mümkün değildir.

Yukarıdaki tüm faktörler, uygun veri toplamaya katkıda bulunacak ve bu da verilerin daha sonra ne kadar hızlı ve kolay işlenebileceğini belirleyecektir.

2.İşlem sonrası

Tersine mühendislik sürecindeki bir sonraki adım, elde edilen verilerin sonradan işlenmesi veya “nokta bulutu” ile ilgilidir. Burada nokta bulutu, Freescan UE  yazılımı gibi yazılım araçları tarafından işlenir ve sayısallaştırılmış nesnenin 3 Boyutlu ağ temsili ile sonuçlanır.

Shining3D 3 Boyutlu Tarama

Shining3D 3 Boyutlu Tarama Yazılımı

Her durumda, bu ilk aşamadaki 3 Boyutlu model genellikle istenmeyen yakalanan verilerin kaldırılması, yüzeylerin onarılması ve boşlukların doldurulması gibi bazı iyileştirmeler gerektirir.

Shining 3D 3 Boyutlu Tarama - Mitalon

Shining 3D 3 Boyutlu Tarama Yazılımı 2

Burada veri toplama adımının neden bu kadar önemli olduğunu anlayabiliriz: veri kalitesi ne kadar iyiyse, işlem sonrası ve onarıma o kadar az ihtiyaç duyulur.

İşlem sonrası adım aynı zamanda referans objelerin tersine mühendislik sürecinin bir sonraki aşamasını hızlandırması gereken bir prosedür olan 3 Boyutlu modele atandığı zamandır.

3.Geomagic Design X’ te CAD geliştirme

Tersine mühendislik sürecindeki son adım, fiziksel nesnenin ağ temsilini katı bir 3 Boyutlu modele dönüştürmektir.

Örgü modeli ne kadar doğru olursa olsun, herhangi bir fiziksel hasarı onarmak, varyasyonlar oluşturmak veya tamamen yeni parçalar tasarlamak gibi ek işlemler gerektiren tersine mühendislik uygulamalarının çoğu için yetersizdir.

Shining 3D 3 Boyutlu Tarama - Mitalon 2

Geomagic Design X

Bu aşamada, önceki adımdaki rafine ağ modeli, parametrik CAD araçlarını kullanarak modeli yeniden oluşturmak için tam bir referans model olarak çalışır.

Teorik olarak herhangi bir genel amaçlı CAD programı bunun üstesinden gelebilse de, tersine mühendisliğe yönelik özel amaçlı yazılımlar süreci çok daha kolay hale getirebilir ve çok daha iyi sonuçlar verebilir.

Tersine mühendislik için uygun bir CAD yazılımı olan Geomagic Design X, sayısallaştırılmış modeli parametrik olanla karşılaştırarak kullanıcıların geometrik ve boyutsal farklılıkları kontrol etmesine olanak tanır.

Çözüm

Tersine mühendislik, geçmişte bir zamanlar sahip olduğu askeri uygulamalardan çok yol kat etti. 3 boyutlu tarama teknolojileri, tersine mühendislik için endüstriyel uygulama yelpazesini genişleterek hem işletmelere hem de tüketicilere fayda sağladı.

Bununla birlikte, tersine mühendislikte iyi sonuçlar elde etmek için yakalanan verilerin kalitesi çok önemlidir. 3D tarama cihazının seçimi, yetenekleri ve işlevleri, tüm sürecin başarısında merkezi bir rol oynar.

Genellikle gözden kaçan veya hafife alınan yazılımlar, tersine mühendisliğin sonraki aşamalarında kullanılan yazılımlar da büyük önem taşımaktadır. İş için özel yerleşik araçlar, iyi yürütülen bir tersine mühendislik sürecinde büyük bir fark yaratabilir.

 

Mitalon Size Ne Sunar?

Mitalon yukarıdaki maddeler halinde açıkladığımız faydaları kazanmanız için sizlere mühendislik hizmeti verir veya sizin bunları yapmanızı sağlayacak ekipmanları size sağlayabilir.

Freescan UE Pro Nedir?

FreeScan UE Pro Yüksek hassasiyetli metroloji düzeyinde doğruluk ve yüksek tarama hızı sayesinde büyük ölçekli iş parçaların 3 boyutlu taramasının kolayca yapılmasını sağlar.

Kullanım Kolaylığı

FreeScan UE Pro el tipi bir 3 boyutlu tarama cihazıdır ve hafif tasarımıyla mobil bir kullanıma uygundur. Kolay bir arayüz programına sahiptir ve öğrenmesi kolaydır.

Fotogrometri

Sahip olduğu fotogrametri özelliği sayesinde yüksek doğruluk garantisi sağlar ve büyük nesnelerin 3 boyutlu taranmasında önemli bir yere sahiptir. Lazer ve fotogrametrinin gücü FreeScan UE Pro’da bir arada bulunur.

Geniş Malzeme Uyarlamaları

3 boyutlu taraması yapılan siyah ve yüksek yansımalı yüzeylerin taranmasını destekler, tarama spreyi gereksinimini azaltır, daha verimli tarama işlemi sağlar.

3 farklı tarama modu

  • Büyük nesneleri hızlı bir şekilde taramak için 26 çapraz lazer çizgisi
  • İnce ayrıntıları taramak için 5 paralel lazer çizgisi

Yüksek çözünürlükte bölgesel HD tarama

3D Tarama ile Kalite Kontrol ve Tersine Mühendisliği Nasıl Öğrenirim

Mitalon müşterilerinin teknik kabiliyetini arttırılarak 3D tarama cihazının etkin bir şekilde kullanmasını sağlar ve müşterilerinin teknik destek ihtiyacında yanında olmayı garanti eder.

Tersine Mühendislik ve 3D tarama ile ilgili daha fazla bilgi için;

www.mitalon.com

info@mitalon.com