Yazı

Havacılık Sektöründe Shining 3D ile 3 Boyutlu Tarama ve Kalite Kontrol

Havacılık Sektöründe 3 Boyutlu Tarama ve Kalite Kontrol

Uçak üreticileri gelişmiş kalite kontrol gerçekleştirmek ve el yapımı uçaklarının bilgisayar ortamında tasarımını yapmak için el tipi 3D tarayıcıların ihtiyaçlarını gidereceğini düşünüyor.

Kullanılan Araç: FreeScan UE Pro, EinScan HX

Akaflieg Stuttgart’ın 1926’da kurulmasından bu yana yüzlerce mühendis çalışanı oldu ve birkaç havacılık öncüsü ilk uçaklarını Akaflieg’de inşa etti. Geçtiğimiz yıllarda, Akaflieg birçok prototip geliştirildi. Bu gelişmelerden bazıları uçak yapımı üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olmuştur. AK-X akademik havacılık kulübü Karlsruhe’nun çok ilerici bir planör projesidir.

Havacılık Sektöründe Shining 3D ile 3 Boyutlu Tarama ve Kalite Kontrol 1

Unique Shaped Sailplane AK-X

 

3D Scan Academy mühendisleri, ölçülerdeki sapmaları görmek için FreeScan UE Pro’yu kullanarak 3 boyutlu taramasını yaptıkları gövdeyi CAD ile karşılaştırıp 3 boyutlu ölçü kontrolünü yaptılar. Ayrıca mühendisler, tasarım süreci henüz tamamlanmamış olan farklı kaplama kalınlıklarına sahip gövdenin FreeScan UE Pro ile hala tasarım sürecinde olan parçalarının farklı kalınlıklardaki ölçüleri kaydedildi.

Shining3D ile havacılık Sektöründe 3 Boyutlu Tarama

Freescan UE Pro ile 3 Boyutlu Tarama

Ayrıca mühendisler, kanat gövdesi içindeki ölçüleri kaydetmek için kanadın içini taradılar. Bu kayıtlar belge niteliğinde tutulmuştur. Hassas bir ölçüm aracı olarak FreeScan UE Pro, büyük gövdelerin ve kanatların 3 boyutlu verilerini hassas bir şekilde ölçebilen yeni nesil fotogrametri sistemlerini içerir.

Shining3D ile havacılık sektöründe 3 boyutlu tarama-Mitalon

Freescan UE Pro ile 3 Boyutlu Tarama 2

AK-X’in farklı kaplama yönlerini görebilmek ve daha iyi malzemeler seçebilmek için mühendisler doku taramasında EinScan HX kullandılar.

Freescan UE 3 Boyutlu Tarama Hizmeti ve 3 Boyutlu Kalite Kontrol

Shining3D Einscan HX ile 3 Boyutlu Tarama

Ardından ürettikleri gövde ve kanatların CAD çizimleriyle eşleşip eşleşmediğini görmek için elde ettikleri nokta bulutunu yazılıma aktardı. Ölçümdeki sapmaları renk haritası olarak gösteren yazılımda ölçümlerinde sorun olmadığını gösteren yeşil renk elde ettiler.

3 Boyutlu Kalite Kontrol

Shining3D ile 3 Boyutlu Kalite Kontrol

Bu projede FreeScan UE Pro ve EinScan HX sayesinde tasarımı tamamlanmamış yapıların kalite kontrolü ve dokümantasyonu verimli bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Geleneksel ölçüm yöntemleriyle karşılaştırıldığında dijital yaklaşım kesinlikle doğruluğu garanti eder ve tüm iş akışını hızlandırır.

Mitalon Size Nasıl Fayda Sağlar

Mitalon yukarıdaki maddeler halinde açıkladığımız faydaları kazanmanız için sizlere mühendislik hizmeti verir veya sizin bunları yapmanızı sağlayacak ekipmanları size sağlayabilir.

Freescan UE Pro Nedir?

FreeScan UE Pro Yüksek hassasiyetli metroloji düzeyinde doğruluk ve yüksek tarama hızı sayesinde büyük ölçekli iş parçaların 3 boyutlu taramasının kolayca yapılmasını sağlar.

Kullanım Kolaylığı

FreeScan UE Pro el tipi bir 3 boyutlu tarama cihazıdır ve hafif tasarımıyla mobil bir kullanıma uygundur. Kolay bir arayüz programına sahiptir ve öğrenmesi kolaydır.

Fotogrometri

Sahip olduğu fotogrametri özelliği sayesinde yüksek doğruluk garantisi sağlar ve büyük nesnelerin 3 boyutlu taranmasında önemli bir yere sahiptir. Lazer ve fotogrametrinin gücü FreeScan UE Pro’da bir arada bulunur.

Geniş Malzeme Uyarlamaları

3 boyutlu taraması yapılan siyah ve yüksek yansımalı yüzeylerin taranmasını destekler, tarama spreyi gereksinimini azaltır, daha verimli tarama işlemi sağlar.

3 farklı tarama modu

  • Büyük nesneleri hızlı bir şekilde taramak için 26 çapraz lazer çizgisi
  • İnce ayrıntıları taramak için 5 paralel lazer çizgisi

Yüksek çözünürlükte bölgesel HD tarama

3D Tarama ile Kalite Kontrol ve Tersine Mühendisliği Nasıl Öğrenirim

Mitalon müşterilerinin teknik kabiliyetini arttırılarak 3D tarama cihazının etkin bir şekilde kullanmasını sağlar ve müşterilerinin teknik destek ihtiyacında yanında olmayı garanti eder.

Tersine Mühendislik ve 3D tarama ile ilgili daha fazla bilgi için;

www.mitalon.com

info@mitalon.com

Related Posts