Yazı

Shining3D 3 Boyutlu Taramalarda İşaretleyici (Marker) Önemi

Shining3D 3 Boyutlu Taramalarda İşaretleyici (Marker) Önemi

İşaretçiler (MARKER) Nedir?

İşaretçiler (MARKER), ortasında dairesel bir yansıtıcı alan (REFLEKTÖR) ve siyah bir dış halka bulunan küçük tanımlayıcıdırlar. (Şekil 1)

3D-Tarama-Marker-1

Sekil 1

 

3D taramadan önce nesneye veya çevresine işaretleyiciler yerleştirilir, 3D tarayıcı, tarama sırasında bu “yüksek kontrastlı” işaretleyicileri kolayca algılayabilir ve tarayıcının uzaydaki konumunu belirleyebilir, bu 3D tarayıcının hareketi ve dinamik referanslaması için çok önemlidir. (Şekil 2)

3 Boyutlu Tarama

Sekil 2

Tarama zorluğu

İşaretleyiciler olmadan bazı 3 boyutlu tarama cihazlarında tarama yapabilirsiniz(örnek olarak Einscan HX) fakat işaretleyicilerin olmamasından kaynaklı tarama sırasında işaretleyici üzerinden hizalama özelliğini kullanamazsınız. Nesneye işaretçiler eklemek ve yazılıma izlemesi için “sabit bir özellik” vermek en yüksek doğruluğu sağlar. Aynı zamanda tekrarlanabilirliği ve geometrik bir hatanın uzun bir mesafede birikmemesini sağlar.

Büyük nesnelerde yüksek doğruluğa ulaşmada zorluk

Büyük bir kalıp düşünün 6m x 3m ebatlarında. İşaretçileri kullanmazsanız, bir mesafeden kalıbın taram

asında sapmalar meydana gelir. Bunun nedeni, Shining3D Freescan UE tarayıcıların bir hata mesafesi biriktirmesidir. İşaretleyiciler bu sorunu çözer ve size en doğru sonuçları verir.

3 boyutlu tarama yaparken nelere dikkat etmeliyim?

 İşte Shining3D tarayıcılar ve işaretleyicilerle tarama yapmak için birkaç ipucu.

Tarama sırasında herhangi bir zamanda, tarayıcının her karede en az 3 işaret görmesi gerekir. Olmadığında, tarama otomatik olarak duracaktır.

Düzlem başına minimum 3 işaret olmasına rağmen, en uygun sayı 4’tir. Bunun nedeni, belirli durumlarda, işaretçi ne kadar o düzlemde fazla olursa referans sayısını fazla görüp daha hızlı tarama hızına ve daha hızlı hizalama yapabilir. Bu nedenle bir obje üzerine marker uygularken her 70*100cm boşlukta 4 adet marker olacak şekilde yapıştırmaya çalışın.

İşaretleyicileri yapıştırırken, nesnenin keskin veya nesne üzerindeki delik kenarlarına değil, uygulamayın. (Şekil 3)

3D Tarama

Sekil 3

Ayrıca, tarayıcının işaretçiye garip bir açıdan baktığında bazen bir işaretçi görmeyebileceğini de unutmayın. Bu, geniş bir köşeyi tararken (arabanın tamponundan arka kapıya kadar) görüş alanına daha fazla işaret koymayı deneyin anlamına gelir.

İşaretleyicili veya işaretsiz tarama olsun, herhangi bir tarama cihazının düzlemin merkezi, düzlemin kenarlarından daha iyi sonuçlar üretecektir. Tüm nesnenin mükemmel bir şekilde taranmasını istiyorsanız, o nesnenin her bir bölümünü düzlemin merkezi ile taradığınızdan emin olun.

Shining3D tarayıcı, gerçek zamanlı olarak kaç işaretçi gördüğünü gösterir. Nesneye yeterince işaret yapıştırıp yapıştırmadığınızdan emin değilseniz, tarayıcıyı önizleme modunda açın ve nesnenin etrafında dolaşın. Tarayıcının her zaman kaç tane işaretçi gördüğünü göreceksiniz ve 3’ten azsa, nerede daha fazla işaretçi gerektiğini bileceksiniz.

Mitalon Size Ne Sunar?

Mitalon yukarıdaki maddeler halinde açıkladığımız faydaları kazanmanız için sizlere mühendislik hizmeti verir veya sizin bunları yapmanızı sağlayacak ekipmanları size sağlayabilir.

Freescan UE Pro Nedir?

FreeScan UE Pro Yüksek hassasiyetli metroloji düzeyinde doğruluk ve yüksek tarama hızı sayesinde büyük ölçekli iş parçaların 3 boyutlu taramasının kolayca yapılmasını sağlar.

Kullanım Kolaylığı

FreeScan UE Pro el tipi bir 3 boyutlu tarama cihazıdır ve hafif tasarımıyla mobil bir kullanıma uygundur. Kolay bir arayüz programına sahiptir ve öğrenmesi kolaydır.

Fotogrometri

Sahip olduğu fotogrametri özelliği sayesinde yüksek doğruluk garantisi sağlar ve büyük nesnelerin 3 boyutlu taranmasında önemli bir yere sahiptir. Lazer ve fotogrametrinin gücü FreeScan UE Pro’da bir arada bulunur.

Geniş Malzeme Uyarlamaları

3 boyutlu taraması yapılan siyah ve yüksek yansımalı yüzeylerin taranmasını destekler, tarama spreyi gereksinimini azaltır, daha verimli tarama işlemi sağlar.

3 farklı tarama modu

  • Büyük nesneleri hızlı bir şekilde taramak için 26 çapraz lazer çizgisi
  • İnce ayrıntıları taramak için 5 paralel lazer çizgisi

Yüksek çözünürlükte bölgesel HD tarama

3D Tarama ile Kalite Kontrol ve Tersine Mühendisliği Nasıl Öğrenirim

Mitalon müşterilerinin teknik kabiliyetini arttırılarak 3D tarama cihazının etkin bir şekilde kullanmasını sağlar ve müşterilerinin teknik destek ihtiyacında yanında olmayı garanti eder.

Tersine Mühendislik ve 3D tarama ile ilgili daha fazla bilgi için;

www.mitalon.com

info@mitalon.com

https://www.linkedin.com/company/mitalon-innovative-engineering-manufacturing-industry-and-trade-ltd-company/