Yazı

Optik 3 Boyutlu Tarayıcı ile Koyu Renkli Küçük Objeler Yüksek Hassasiyetle Nasıl Taranır?

Koyu Renkli Küçük Objeler Yüksek Doğrulukla Nasıl Taranır?

OptimScan 5M ile 3D Tarama Süreci

Her tür endüstride en iyi 3D tarama uygulamalarının sürekli incelenmesi ve daha da geliştirilmesi, mükemmel dijital veriler elde etmek için çok değerlidir.

Sprey tozunun sistematik olarak uygulanması, referans noktalarının etkin bir şekilde yapıştırılması, küçük hacimli iş parçası tarama becerileri, verimli bir 3D tarama iş akışının önemli noktalarıdır. Bu tekniklerin doğru uygulanması sayesinde çok sayıda iş parçası yüksek hassasiyetle elde edilebilir. Bu yazımızda, tıbbi cihaz ölçümünün yüksek hassasiyet gereksinimleriyle başa çıkmak için daha zor bir alanda 3D tarama yapacağız.

55 mm’lik koyu renk implant vida nasıl taranır?

Optimscan 5M, Optik 3 Boyutlu Tarayıcı

Implant Vida Tarama

Bazı nesne türlerinin yakalanması temelde zordur: siyah veya yansıtıcı yüzeylere sahip veya çok küçük boyutlu parçalar, başarılı 3D taramayı sağlamak için genellikle bazı ek araçlara ve teknik becerilere ihtiyaç duyar.

Bu çalışmada, bu becerileri gözden geçirmek için örnek olarak kemik tırnaklarının taranmasını ele alacağız ve OptimScan 5M endüstriyel sınıf 3D tarayıcının bu zorlukların üstesinden nasıl gelebileceğini birlikte göreceğiz.

Kemik tırnak taraması, yüksek hassasiyet gereksinimleri olan bir projedir. Metalik implantların tıbbi görüntüleme ve radyasyon tedavisinin dozimetrisi üzerindeki etkisini simüle etmemize ve incelememize ve ayrıca kemik tırnaklarını tersine çevirmemize yardımcı olabilir. Tüm bu tür uygulamalar için kesinlikle kesin veriler gereklidir.

Medikal tedavide metal implant olarak kemik tırnakların radyasyon tedavisinde iki etkisi vardır.

1) Tıbbi görüntülerde tanısal doğruluğu azaltan metalik artefaktların oluşturulması.

2) Çevre dokularda emilen ilaç dozu üzerindeki etkisi.

Bu nedenle, metalik implantların doğru bir matematiksel modelini geliştirmek için 3D taramanın kullanılması büyük pratik öneme sahiptir.

Adım 1: Taranan parçaların değerlendirilmesi

Doğru veriler elde etmek, ön işleme sürecini hazırlamak, öncelikle taranacak nesneleri değerlendirmek ve özelliklerini belirlemek gerekir. Gözlem yoluyla, kemik tırnağının aşağıdaki özellikleri gözlemlenebilir.

Yansıtıcı efektli siyah yüzey malzemesi

Siyah ve yansıtıcı yüzey malzemesi, taramadan önce implant tarama sprayi ile matlaştırılır.

Optimscan 5M, Optik 3 Boyutlu Tarayıcı, Shining 3D

3D Tarama Sprayi parça üzerine uygulanır

Küçük boyut, otomatik dikiş için referans noktalarının kullanılmasını imkansız hale getirir, bu nedenle verilerin alt tabakaya referans noktaları uygulanarak ve bir geçiş dikişi kullanılarak manuel olarak dikilmesi ve birleştirilmesi gerekir.

Ön işleme kısmında sprey tozu ve referans noktalarının uygulanması gerekmektedir. Veri işleme bölümünde, verilerin manuel olarak eklenmesi ve birleştirilmesi gerekir.

Marker’ları yapıştırmak

Objenin boyutu üzerine marker uygulamak için çok küçükse, taramayı tamamlamak için markerları alt düzleme veya fikstür’e yapıştırabiliriz. Bunu yaparken lütfen aşağıdakileri aklınızda bulundurun:

1) Marker’ları döner tabla veya fikstür üzerine yapıştırın, 3D tarayıcınız için orijinal referans noktalarını seçin ve bunları düzlem veya kavisli yüzeye yapıştırın, rastgele ve tekdüze olmayan şekilde uygulamaya dikkat edin. Çok düzenli olmaktan kaçınmak için yapıştırırken , markerları zedelememeye itina gösterin ve temiz tutun.

2) İş parçasını döner tabla veya fikstür üzerine sabitleyin. Döndürme ve tarama işlemi sırasında hiçbir yer değiştirme meydana gelmemelidir, aksi takdirde veri doğruluğu etkilenecektir.

Optimscan 5M, Optik 3 Boyutlu Tarayıcı

Optimscan 5M ile 3D tarama

Taranan objenin karmaşıklığına bağlı olarak, birkaç veri taraması elde etmek için iki veya daha fazla tarama yapılması gerekir.

Daha sonra veriler, taranan veriler üzerindeki karşılık gelen noktalarla birlikte manuel olarak birleştirilebilir ve veriler bir grup haline getirildikten sonra bir bütün halinde birleştirilebilir.

Resim4-Tarama_datasi

Optimscan 5M 3D Tarama Datası

 

Taramak istediğiniz parçaları doğru değerlendirir, numunenin gerçek durumuna göre uygun ön işlemeler yapar ve taranan verileri belli bir ustalıkla ayarlarsanız

OptiScan 5M ile yüksek doğrulukta veriler elde edebilirsiniz.

3D Tarama ile ilgili detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

info@mitalon.com

Kaynak: Shining3D