Yazı

Tarihi Motor Sporlarını Shining3D Freescan UE ile Canlandırmak

Freescan UE , Shining 3D

Freescan UE ile 3 Boyutlu Tarama

CP Tech, motor sporları endüstrisinde rakipsiz teknik mükemmellik, tutku ve performansın karışımını sunar. 20 yılı aşkın deneyimden elde edilen kanıtlanmış bir sicile sahip olan CP Tech, motor sporları, otomotiv ve geleceğin mobilitesinde yerleşik bir müşteri tabanına sahiptir.Güç aktarma organları ve şasi tasarımından sürüş dinamiklerine, üretim ve nihai üretime kadar yaptıkları her şeye mühendislik mükemmelliği, yenilikçilik ve tasarım yeteneği aşılanmıştır. CP Tech, tek bir bileşenin tasarımına ve geliştirilmesine odaklanabilir veya prototip veya hatta küçük serilerde müşteri gereksinimlerinin nihai olarak tamamlanmasına kadar konseptleri almak için mühendislik uzmanlarının tam kapasitesini kullanabilir.

CP Tech’in çok özel bir müşterisi Sautter Historic Racing’dir. Şirket kendisini tarihi araçların, Bizzarrini, Ford GT40 veya Austin Healey gibi prestijli markaların yapımına ve restorasyonuna ve ayrıca motor sporlarına desteğe adamıştır. Yarış sahnesinde Gotcha Tarihi Yarış Takımı olarak tanınırlar. CP Tech ve Sautter Historic Racing, onlarca yıldır tarihi motor sporlarının simgelerini günümüzün yarış pistlerine getirmek için birlikte çalışıyor. SHINING 3D ve Verisurf ile 3D tarama, dijital inceleme ve tersine mühendislikte çığır açan teknolojik yenilikler aracılığıyla daha da özgün, kesin ve güçlü kopyalara giden yolu açan ortaklar buldular.

Freescan UE , Shining 3D

3 Boyutlu Tarama , FORD GT40

Küçük boyut, otomatik dikiş için referans noktalarının kullanılmasını imkansız hale getirir, bu nedenle verilerin alt tabakaya referans noktaları uygulanarak ve bir geçiş dikişi kullanılarak manuel olarak dikilmesi ve birleştirilmesi gerekir.

Ön işleme kısmında sprey tozu ve referans noktalarının uygulanması gerekmektedir. Veri işleme bölümünde, verilerin manuel olarak eklenmesi ve birleştirilmesi gerekir.

1960’ların Le Mans’ına dönüş: Ford GT40’ı hayata geçirmek

Ford GT40, motor sporları tarihi ve prestijiyle dolup taşıyor. Ferrari ve Ford arasındaki Le Mans 24 saat dayanıklılık klasiğindeki efsanevi savaş asla unutulmayacak ve bugün hala çok sayıda belgesel ve filmde yeniden yaşanabilir. 1966’dan 1969’a kadar Ford GT40, motor sporları dünyasına hükmetti. Adı, Gran Turismo sınıfından ve toplam 40 inç yüksekliğinden türetilmiştir. CP Tech ve Sautter Historic Racing, bu simgeyi 21. yüzyıldaki tarihi yarışlara taşıyor.

Freescan UE , Shining 3D , Verisurf

Geleceğe dönüş: GT40 çerçevesini FreeScan UE ile 3D Tarama, Verisurf ile İnceleme ve Tersine Mühendislik

FreeScan UE 11, SHINING 3D’nin en yeni el tipi lazer 3D tarayıcılarından biridir. Yansıtıcı metal parçaları hassas bir şekilde dijitalleştirmek için ideal bir arkadaştır ve bu nedenle tarihi Ford GT40’ın çerçevesini yakalamak için mükemmel uyumludur. Öncelikle GT 40’ın çerçevesinin her yerine referans noktaları uygulanır. Bunlar, 3D tarayıcının taranacak yüzeyi tanıyabilmesi için gereklidir. Çerçeve üzerindeki referans noktaları ilk etapta kaydedildi, optimize edildi ve ardından FreeScan UE ile 0,8 mm çözünürlükte lazerle tarandı. Bunu yaparak pek çok ayrıntı yakalanabilir: tüm o küçük delikler, ekler, levhalar, 3D olarak elde edilmesi gereken tüm bu ilgili şeyler. Daha sonra tarama verileri SHINING 3D tarama yazılımından Verisurf yazılımına otomatik olarak aktarılır. Verisurf’ta, veriler incelenir ve çerçevenin FreeScan UE tarafından ne kadar hassas bir şekilde yakalandığını görmek için en uygun karşılaştırma yapılır. Bir diğer önemli husus, başlangıçta mevcut olmayan CAD verileriyle parçaların CAD veri setine entegrasyonudur. Bu, Tersine mühendislik yoluyla gerçekleştirilir. FreeScan UE ve Verisurf, yüksek hassasiyetli 3D Tarama, Tersine Mühendislik ve ölçüm için mükemmel bir eşleşmedir.

Resim6

Freescan UE ile 3D Tarama

 

FreeScan UE ve Verisurf ile ilgili özel olan şey, tarama verilerinin, farklı 3D dijital teknolojilerle çalışırken muazzam bir avantaj olan bir arayüz kullanmaya gerek kalmadan SHINING 3D yazılımından doğrudan içe aktarılabilmesidir. Bu projede, Tersine Mühendislikten Yeniden Yapılanma ve Kalite Kontrole kadar müşteriye tam işlevsellik sağlamak için tarayıcı pazarı için özel olarak geliştirilmiş yepyeni yazılım paketi Offline Scan Data Suite 2021 Edition kullanılmıştır.

FreeScan UE 11

FreeScan serisinin mavi lazer el tipi 3D tarayıcısı olan FreeScan UE, ikonik “yüksek doğruluk” ve “yüksek hassasiyet” özelliklerini devralır. Aynı zamanda ergonomik ve hafif ekipman tasarımı, tutmayı ve çalıştırmayı kolaylaştırır, otomotiv, ulaşım, havacılık endüstrisi, kalıplama ölçümü, enerji üretimi, makine imalatı vb. için metroloji sınıfı, yüksek doğrulukta ölçüm çözümleri sunar.

3D Tarama ve 3D Modelleme ile ilgili olarak daha detaylı bilgi ve yazılarımız için;

www.mitalon.com

info@mitalon.com

Kaynak: Shining3D