Yazı

Geomagic Control X ile Kalite Kontrolünün Kolaylaştırılması

Geomagic Control X ile Kalite Kontrolünün Kolaylaştırılması

Geomagic Control X, üretim ve mühendislik endüstrilerinde kalite kontrol ve denetim için güçlü bir yazılım çözümüdür. Geleneksel ölçüm yöntemlerinin yapamadığını yapabilir (örneğin, koordinat ölçüm cihazları ve vernier kaliperleri, deformasyona veya bükülmeye eğilimli parçaların incelenmesi karşısında tam verileri etkili bir şekilde elde edemez). Geomagic Control X, şirketlerin ürünlerinin doğruluğunu hızlı ve kolay bir şekilde doğrulamalarına ve endüstri standartlarına uygunluğu sağlamalarına yardımcı olur.

Geomagic Control X’in kilit rolü, kullanıcıların inceleme ve analizde kullanılmak üzere ürünlerinin son derece ayrıntılı ve doğru dijital temsillerini hızlı bir şekilde yakalamalarını sağlayan fiziksel parçaların 3D modellerini dijital olarak sunma yeteneğidir.

İlk olarak, FreeScan UE Pro kullanılarak taranan verileri ve kontrol etmek için ürünün CAD verilerini Control X’in içine aktardık ve ardından “En Uygun Hizalama” özelliğini kullandık. Bu araç, kullanıcıların nesnenin taramasını nesnenin CAD modeliyle hizalamasına olanak tanıyarak

iki modelin karşılaştırılacak aynı konumda ve yönde olmasını sağlar.

Mitalon_Shining3D_Control X -1

Mitalon_Shining3D_Control X -2

Daha sonra, taranan veriler ile CAD modeli arasında kabul edilebilir maksimum sapmayı ve spesifik toleransı ayarlayabileceğimiz “3D karşılaştırma” işlevini kullandık.

Mitalon_Shining3D_Control X -3

Tanımlanan toleransı aşan herhangi bir farklılık, kromatogramda vurgulanacak ve daha fazla incelemeye ihtiyaç duyan alanı kolayca tanımlanabilir hale getirecektir. Renk ne kadar koyu olursa, tarama verileri ile cad dosyası arasındaki sapma o kadar büyük olur. Bir noktanın tam

sapmasını bilmek istiyorsanız, belirli sapma değerini görüntülemek için karşılaştırma noktası aracını kullanmanız yeterlidir.

Mitalon_Shining3D_Control X -4

Ek olarak, “Boyut” özelliği, kullanıcıların uzunluk, genişlik, yükseklik ve çap gibi bir 3B modelin belirli boyutlarını ölçmelerini sağlayan Control X’te kullanışlı bir araçtır. Kullanıcılar “Açısal Boyut” kullanarak iki çizgi veya düzlem arasındaki açıyı ölçebilir. Bu işlev, iş parçasının yüzeylerinin veya çizgilerinin açılarının CAD dosyasındakilere karşılık gelip gelmediğini belirlemek için kullanılır. “Radyal Boyut”, kullanıcıların delikler veya kavisli yüzeyler gibi dairesel bir özelliğin yarıçapını ölçmelerini sağlar. Bu, deliklerin doğru boyutta olup olmadığını veya yüzeylerin doğru yarıçap olduğunu kontrol etmek için yararlı olabilir.

Mitalon_Shining3D_Control X -5

Genel olarak, Geomagic Control X, ürün kalitesini ve verimliliğini artırmak için ideal seçimdir.

Kaynak; Shining 3D

3D Tarama ile Kalite Kontrol ve Tersine Mühendisliği Nasıl Öğrenirim

Mitalon müşterilerinin teknik kabiliyetini arttırılarak 3D tarama cihazının etkin bir şekilde kullanmasını sağlar ve müşterilerinin teknik destek ihtiyacında yanında olmayı garanti eder.

Tersine Mühendislik ve 3D tarama ile ilgili daha fazla bilgi için;

www.mitalon.com

info@mitalon.com

https://www.linkedin.com/company/mitalon-innovative-engineering-manufacturing-industry-and-trade-ltd-company/